

Suomen Kansallisoopperaa uhkaa työehtosopimuskiistaa koskeva lakko. Oopperan näytäntötekniset työntekijät jättivät perjantaina lakkovaroituksen, kun neuvotteluissa ei kuluneen viikon aikana saavutettu tyydyttävää ratkaisua.
Domingo, 63, on aikeissa levyttää Richard Wagnerin Tristan und Isolde-oopperan kokonaisuudessaan myöhemmin tänä vuonna, kerrotaan EMI levy-yhtiöstä tiistaina.
Seksuaalinen tasavertaisuus ry on järjestänyt tukiverkoston Pohjois-Suomen nuorille homoille ja muille seksuaali- ja sukupuolivähemmistöön kuuluville. Kuntien ja järjestöjen työntekijöille tarjotaan tietoa vähemmistöjen arkisista ongelmista.
Bassobaritoni Bryn Terfelillä on sanottu olevan rocktähden karismaa ja painijan ketteryyttä.
Homopiispa, parisuhteiden siunaaminen, Saision kirjallisuus-Finlandia... Lyhyt katsaus vuonna 2003 sateenkaarikansaa koskettaneisiin asioihin meillä ja muualla. Hyvää uutta vuotta 2004!
Lappeenrannan valtakunnallisen laulukilpailun naisten sarjan voitti tiistaina mezzosopraano Tiina Penttinen ja miesten sarjan baritoni Ville Rusanen.
Amerikkalaisilla kaikki on suurempaa kuin muualla, ei vain hammastahnatuubit, supermarketit, juustopurilaiset ja maitotölkit, vaan myös oopperatalot.
Kalifornian korkein oikeus päätti, että homojen vihkiminen avioliittoon on lopetettava. Noin 3 700 paria ehti mennä naimisiin sen jälkeen, kun San Franciscon pormestari määräsi, että homot voivat solmia avioliiton.
Kaupungin uuden pormestarin sallima homoparien vihkiminen on saanut mm. Arnold Schwarzeneggerin ja George W. Bushin vaatimaan vihkimisten keskeyttämistä. Oikeusistuimet eivät ole hyväksyneet valituksia.
Hän nosti kättänsä ja tarrasi niskaani, käänsi päätäni ja suuteli suoraan huulille...
Teemaviikko tarjoaa suurteoksia ja mielenkiintoisia luentoja.
Berliinin oopperauudistus astuu voimaan tammikuussa 2004 voimakkaista vastalauseista huolimatta. Säätiöllä ei tosin vielä ole johtajaa.
Vastalääke: Oopperanvalo: Suomen Kansallisooppera juhlii kymmenettä syntymäpäiväänsä: arvostettu talo tekee ensiluokkaisilla produktioillaan suomalaisen talven siedettäväksi.
Joulunaluspäivät, jouluruuhka, jouluostokset, joulukoristeet, jouluruoat... ja seitsemän homoa. Niin... Ja hyvää joulua - toivottaa ranneliike ry!