
Egypti: Homohäät-videolla esiintyneet miehet vankilaan
Egyptissä on tuomittu kahdeksan miestä kolmen vuoden vankeustuomioihin heidän julkaistuaan internetissä "homohäät"-videon huhtikuussa.

Egyptissä on tuomittu kahdeksan miestä kolmen vuoden vankeustuomioihin heidän julkaistuaan internetissä "homohäät"-videon huhtikuussa.
Suomen Kuvalehti kertoo huumorirock-yhtye Sleepy Sleepers -yhtyeen kokemuksista suomalaisesta homofobiasta. Yhtye herätti pahennusta sukupuolirooleilla leikittelyllään. Yhtyeen keulahahmo kertoo myös tarinan Juice Leskisen päätymisestä oikeuteen.

Kirjaesittelyssä Antti Holman esikoisromaani Järjestäjä
Suomi on alkanut myöntää turvapaikkoja venäläisille homoseksuaaleille, kertoo MTV3:n uutiset. Turvapaikka on myönnetty turvapaikanhakijan seksuaaliseen suuntautuneisuuteen perustuen Maahanmuuttoviraston mukaan muutamalle Venäjän kansalaiselle.
Rooman pormestari on ilmoittanut kieltäytyvänsä mitätöimästä ulkomailla avioituneiden samaa sukupuolta olevien parien rekisteröintejä. Italian lainsäädäntö ei tunnusta samaa homoavioliittoja tai samaa sukupuolta olevien rekisteröityjä parisuhteita.

Venäjän ns. homopropagandalain isänä tunnettu Vitali Milonov haluaa Applen toimitusjohtajalle Tim Cookille maahantulokiellon. Milonovin vaatimuksen taustalla on Businessweek -lehdessä julkaistu kirjoitus, jossa Cook kertoi homoseksuaalisuudestaan.

Tällä hetkellä tasa-arvoisen avioliittolain toteutumisen tiellä on näkyvissä useita esteitä. Mitä sitten tehdään, jos lakia ei tule ja seuraavaa hallitusta luotsaakin pääministeri homoihin kielteisesti suhtautuvasta puolueesta?

Lasse Lehtinen: Yhdenvertainen kohtelu ei vielä ole aivan itsestäänselvyys; Oli kunnia olla Tasavertaisen Urheilun Lupauksen ensimmäinen allekirjoittaja.
Vihreiden kansanedustaja Jani Toivola aikoo luopua kansanedustajuudesta. Hän perustelee päätöstään perhesyillä.

Syyskuun lopulla helsinkiläinen kouluryhmä palasi jalkapallo-ottelusta, jonka teemana oli rauha.. Mukana oli sateenkaarilipun kaltainen rauhan lippu. Poliisi kehotti piilottamaan lipun turvallisuussyistä.

Applea elokuusta 2011 lähtien luotsannut toimitusjohtaja Tim Cook on julkisesti kertonut homoseksuaalisuudestaan Bloomberg Businessweek -lehdessä julkaistussa kirjoituksessa.
Kiovan tilanne on vaikea. Keskiviikkoiltana sytytettiin kaupungin vanhin elokuvateatteri tulee, kun sisällä esitettiin drag queen -elokuvaa. Katsojat pelastuivat, talo tuhoutui pahasti.
Väärä vaikutelma taustakansallisuudesta tapaamistilanteissa voi houkuttaa välinpitämättömyyteen. Riski on suurinta etenkin hyvän seksiterveyden ja ongelma-alueiden rajamailla. Sellaisiin kuulumme. Uutisoitu satamavalistus on tarpeen.
Puheenjohtaja Timo Soini on ottamassa seksuaalivähemmistöt yhä enemmän vaaliteemakseen. Ja Soinia media on istuttamassa useimmiten ulkoministerin paikalle 2015 vaalien jälkeen. Tämä on sitten Suomi-kuvaa maailmalle 2015.

Kirja Karanteeni - Kuinka AIDS saapui Suomeen on ensimmäinen kattava katsaus taudin rantautumisesta maahamme, sen vaikutuksita niin homoyhteisöön kuin koko yhteiskuntaan ja tilanteesta aina nykypäivään asti.
Ylen selvityksessä mahdollisten hallitusten ohjelmista 2015 ei avioliittolain korjaamiselle juuri ole sijaa. Useimpien vaihtoehtojen yhteydessä aihetta ei mainita, mutta todetaan, ettei puhdas porvarihallitus uudistusta ohjelmaansa ottaisi.
Keravan taidemuseossa on esillä sunnuntaihin 2.11.2014 saakka Kalle Hammin yksityisnäyttely "Vieraalla maalla", Siinä on teoksia taiteilijan 20-vuotisen uran varrelta. Näyttely siirtyy tämän jälkeen Mikkelin taidemuseoon.

Juuri käynnissä olevassa seurakuntavaalissa on tarjolla useita ehdokkaita, jotka liputtavat sateenkaarimyönteisesti.

KimmoLiisan haastattelussa Jeffrey-näytelmän tekijöitä. Suomentaja Ari Murto kertoo kääntäjän työstä, ohjaaja Chris af Enehielm valaisee näkökulmiaan ja näyttelijät Piatu ja Jarno kertovat näytelmän teosta.

Seurakuntavaalien ennakkoäänestys alkoi tänään ma 27.10.2014. Se jatkuu perjantaihin. Varsinainen äänestyspäivä on su 9.11.2014. Päivi Räsänen aiheutti eilen mielipiteineen poliittista kuohuntaa ja mahdollisesti myös kirkosta eroamisia.
Räsänen tarkentaa Turun Sanomissa julkaistua haastatteluaan. Hänen mukaansa avioliittolain uudistamisen kohtalo on eduskunnan, ei hallituksen, käsissä. Räsänen ilmoittaa kuitenkin KD:n tekevän työtä sen eteen, ettei tasa-arvoinen avioliittolaki toteutuisi
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen yrittää vaikuttaa hallituspuolueiden kansanedustajien käyttäytymiseen avioliittolakiasiassa. Räsänen sanoo Turun Sanomissa, että puolue lähtisi hallituksesta, jos aloite menee läpi.

Ensin äänessä oli puheenjohtaja Puttonen, mutta todellisen pommin pudotti liigan tukema bloggari. Suomi-kiekon todellinen arvomaailma alkaa tulla näkyviin. Se on pysähtynyt 1970-luvulle. Onko eettisen urheilukuluttajan syytä miettiä jo boikotointia?

Guldankan2014 -palkinnon sai pietarsaarelainen toimittaja Jeanette Östman. Hän on rohkeasti astunut julkisuuteen moninaisuuden ja ihmisoikeuksien puolesta. Palkinto jaettiin Regnbågshelgen-iltajuhlassa lauantaina.

Tukholmaan perustettiin seniori-hlbti-ihmisille oma yhteinen asumismahdollisuus. Kerrostalon kolmessa ylimmässä kerroksessa on asuntoja iäkkäille hlbti-ihmisille. Lars Mononen tuli Tukholmasta kertomaan kokemuksia.

Torstaina illalla yli 20 hengen naamiojoukko hyökkäsi Makedonian Skopjessa paikallisen hlbti-järjestön syntymäpäivätilaisuuteen. Useat paikalla olevat loukkaantuivat.

Menneen kesän erityispiirre oli se, että useilla paikkakunnilla järjestettiin paikallisia pride-tapahtumia. Kaduilla oli runsaasti ihmisiä. Erityisen suuri menestys oli Pietarsaaren Jeppis-pridellä. Järjestäjä Jeanette Öhman kertoi Jeppis-pridestä.
Ilta-Sanomat kirjoittaa, että jääkiekon SM-liiga seisoo Kaipiaisen keskiviikkoisen Liigan sivuilla julkaistun tekstin takana. Kirjoitus ja SM-liigan "allekirjoitus" maistuvat lähinnä halulta päättää "kiusalliselta" tuntuvan "homokiekkokeskustelun".

Vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet pistäytyi Regnbågshelgen-aamukahveilla. Tapaaminen oli sen takia erityisen ajankohtainen, että keskiviikkona eduskunnan perustuslakivaliokunta antoi lausuntonsa valmistelussa olevasta yhdenvertaisuuslaista.

Vihreiden Ville Niinistö ei näe (SK 43) tasa-arvoaihepiiriä kynnyskysymyksenä poliittisessa yhteistyössä keskustan Juha Sipilän kanssa. Perussuomalaisten ja vihreiden välejä sen sijaan hiertää PS:n ihmisoikeus- ja maahanmuuttoasenne.