Regnbågshelgen: Guldankan 2014 -palkinnon sai Jeanette Östman

  • Uutinen
  • Pride
  • (päivitetty )
  • vaeltaja2006
  • 1
Fotograf: Ulf Bjolin

Guldankan2014-palkinnon sai pietarsaarelainen toimittaja Jeanette Östman. Hän on rohkeasti astunut julkisuuteen moninaisuuden ja ihmisoikeuksien puolesta, ennakkoluuloja vastaan. Käytännön toiminnallaan hän on kyseenalaistanut normeja. Palkinnon luovutti hänelle Regnbågsankan-järjestön puheenjohtaja Oscar Ohlis iltajuhlassa Helsingissä lauantaina 25.10.2014.

Jeanette Öhman toimii journalistina. Hän on ollut kirjoittamassa antologiaa "Klar text" vuodelta 2014 ja hän oli järjestämässä Jeppis Prideä syyskesällä 2014. Palkintoperusteluissa mainitaan: Lämpö, yhteistyökyky ja määrätietoisuus säteilevät kaikesta mihin hän ryhtyy. Yksi hänen palkitsemistaan ehdottanut henkilö kuvaa häntä näin: "Hän on hieno esikuva ja hän osoittaa, että on mahdollista elää avoimesti myös sellaisessa ympäristössä, jossa arvostukset ovat hyvin konservatiivisia".

Guldankan-palkinto jaetaan merkittävästä työstä moninaisuuden, ihmisoikeuksien, ennakkoluulojen vähentämisen ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien puolesta erityisesti ruotsinkielisessä Suomessa.

Jeanette Östman tilldelas Guldankan 2014

För ett modigt engagemang i offentligheten för mångfald, mänskliga rättigheter, fördomsfrihet och för att genom konkret handling ha satt normer i gungning belönas Jeanette Östman av föreningen Regnbågsankan rf med priset "Guldankan 2014." Priset delades ut av föreningens ordförande Oscar Ohlis under Regnbågshelgens fest på Adams i Helsingfors på lördag kväll 25.10.

Vinnaren valdes av föreningens styrelse på basen av allmänhetens nomineringar.

Genom priset vill vi lyfta fram Jeanettes journalistiska karriär, antologin Klartext, engagemanget i Jeppis Pride 2014 samt den värme, samarbetsförmåga och målmedvetenhet Jeanette utstrålar i allt hon gör. Hon har förutom engagemanget inom hbtiq-rörelsen jobbat för jämlikhet genom feministiskt självförsvar och delat med sig av personliga erfarenheter av utanförsskap och orättvisa i samhället.

En av dem som nominerade Jeanette Östman skrev följande: "Hon är en fin förebild och visar att det går att leva öppet även i landskap med betydligt konservativare värderingar."

1 kommenttia