Exoduksen puheenjohtaja pyytää anteeksi konversioterapian aiheuttamaa vahinkoa
Konversioterapiaa mainostaneen Exodus Internationalin puheenjohtaja pyytää anteeksi.
Konversioterapiaa mainostaneen Exodus Internationalin puheenjohtaja pyytää anteeksi.
Toukokuussa "Venäjän uudet arvot" -tilaisuuden järjestänyt dosentti Johan Bäckman aikoo nostaa syytteen Tampereen kaupungin johtoa vastaan, koska kaupunki kielsi tilaisuudelta tilojensa käytön. Syyttäjä päätti olla edistämättä Bäckmanin tutkintapyyntöä.

Janne Tiilikainen, joka vielä viikon kantaa Mr. Gay Finland –titteliä, oli torstai-aamuna MTV3:n aamulähetyksessä ruokavieraana. Jannelle erityisen mieleenpainuva kuluneen vuoden tapahtuma oli Mr Gay Europa –kisa.
Zimbabwen katolinen presidentti Robert Mugabe lupaa tehdä kotimaastaan homojen helveti.
Syyttäjä päätti, ettei se jatka dosentti Johan Bäckmanin tekemän tutkintapyynnön esitutkintaa. Tampere kielsi toukokuussa tilaisuuden järjestämisen tiloissaan, perusteluna sen "homofobinen ja totalitaristinen" näkökulma. Asiasta kertoi Yle Uutiset.
Taistelu homoavioliittojen puolesta käy kuumana Costa Ricassa.
Meksikossa julkaistaan piirroselokuvasarjaa suvaitsevaisuuden lisäämiseksi katolisten piirissä.
Sateenkaariviikonloppua vietetään Paraguayn pääkaupungissa Asunciónissa.

Tiistaina Venäjän duuma hyväksyi adotiota koskevan lain. Ulkomaiset homo- ja lesboparti eivät enää saa adoptoida venäläislapsia.
Slovenian ja Kroatian pääkaupungissa homot saivat marssia välikohtauksitta.
Israelin pääministeri toivoo enemmän yhteisymmärrystä koalitiohallituksessaan ennen rekisteröityneitä parisuhteita koskevan lain eteenpäin viemistä.
Nuoren ecuadorilaisen lesbon vanhemmat toimittivat tyttärensä kiudettavakis tämän kerrottua seksualisuudestaan.

Paavi hyökkäsi rajusti Vatikaanin omaa homoverkostoa vastaan. Onko sellaista? Miksi homoja kiinnostaa katolisen papin virka? Näistä "perimmäisistä" kysymyksistä keskustellaan vilkkaasti mm. saksankielisessä mediassa.
Uskonnollinen poliisi pidätti viisi miestä Saudi-Arabian Mekassa homohäiden viettämisestä. Lopu 80 vierasaasta ovat karkuteillä.
Pakistanissa homot hakevat seksiä netistä.
Englannissa avioliittolaki on jälleen tänään ja lähipäivinä ylähuoneen käsittelyssä. Toisen käsittelyn jälkeen lakiesitys siirtyi komiteavaiheeseen. Suora tv-lähetys netissä välittää tunnelmat.
Eräät englantilaiset muslimit haluavat perustaa moskeijan, joka on avoinna sekä naisille että homoille.

USAssa on ratkaisun hetki lähellä. Korkein oikeus päättää Defense of Marriage Actin ja Proposition 8:n perustuslaillisuudesta. Päätökset ovat tärkeitä homo-oikeuksien kannalta.

Yhdysvaltain jalkopalloliiga on mukana kampanjassa, jolla myydään gay pride-aiheisia paitoja.

Suomalaisissa kaupungeissa on avattu jo kymmeniä kaupunkipolkuja. Ne esittelevät kaupungin historiaa, kulttuuria ja nähtävyyksiä. Helsinki-päivänä oli Punavuoren kaupunkipolun avajaiskävely. Gay-kulttuuri unohtui kokonaan.

Kansalaisaloitetta tasa-arvoisesta avioliittolaista ja Tahdon2013-kampanjaa tuetaan lukuisin keinoin. Ravintoloissa on Tahdon-jälkiruokia ja Tahdon-drinkkejä, joiden tuotosta osa ohjataan kampanjalle. Lauantaina Turussa saattoi ottaa tatuoinnin.
Kaksi chileläistä naista solmi avioliiton keskenään videokonferenssin avulla.

Tilastokeskuksen mukaan parisuhteensa rekisteröi vuonna 2012 Suomessa 329 paria. Rekisteröityjen parien eroja oli 103. Tällä hetkellä rekisteröityjä pareja on Suomessa runsas 2 000.
Australialainen radiojuontaja menetti työnsä kysyttyään useamman kerran pääministeri Julia Gillardilta, onko tämän avopuoliso mahdollisesti homoseksuaali. Kysymyksen perusteena oli se, että avopuoliso Tim Mathieson on ammatiltaan kampaaja.
Seta julkaisi asiallisen tiedon omenan ja kunniarotan saajat. Kunniarotta meni ulkomaille. Kuka on palkinnon saaja Viviane Reding?

Helsinki Pride -tapahtuman järjestäjä Helsingin seudun Seta ry on julkaissut vuosittaisen Helsinki Pride -lehtensä. Pride-ohjelman lisäksi lehdessä on lukuisia sateenkaariteemaa sivuavia juttuja. Arkkipiispa Kari Mäkisen kolumni ehti jo aiheuttaa kohinaa

Seta on jakanut vuosittaiset Asiallisen tiedon omena -tunnustuksensa ja Kunniarotta -antipalkintonsa Tampereella järjestetyn "Leimautumispäivät" -nimisen pride-tapahtuman puistojuhlan yhteydessä.
Inarin kirkkoherra, Jouko Lepistö näkee homojen parisuhteet vain navanalushommina.

Mr. Gay Finland -kilpailun finalisti Ragnar Orav puhuu Iltalehden verkkosivuilla urheilumaailman homofobiasta ja koulukiusaamisesta. Kandidaatti poseeraa myös urheiluhenkisissä valokuvissa.

Sateenkaariperheet ry vaatii, että sateenkaariperheet on huomioitava isyyslain uudistuksessa. Järjestön mukaan sateenkaariperheet uhkaavat jäädä isyyslain uudistuksen ulkopuolelle.