Google korvaa trans-työntekijöidensä sukupuolenkorjausleikkaukset
Google on kertonut ”The Advocate”-lehdelle korvaavansa transsukupuolisten työntekijöidensä sukupuolenkorjausleikkaukset parannetun terveysvakuutuksen turvin.
Google on kertonut ”The Advocate”-lehdelle korvaavansa transsukupuolisten työntekijöidensä sukupuolenkorjausleikkaukset parannetun terveysvakuutuksen turvin.
Runoraati: Runokuorosota filleri YLE Teema 20.54 - 21.00 Anna Puu ja Helsingin gaykuoro Out 'n loud.
Facebook poisti miesten seksitutukimuksen ilmoittelun sääntöjensa vastaisena. Viikkojen väittelyn jälkeen se kuitenkin suostui palauttamaan ilmoitukset ja totesi tulkinneensa omia sääntöjään erheellisesti.
Kosken seurakunnassa kirkkoherra ja nuorisodiakoni rekisteröivät parisuhteensa. Tapahtuneesta on jouduttu järjestämään tiedotustilaisuuksia.
GetUp! -aktivistiryhmä käynnisti torstaina kampanjan samaa sukupuolta olevien avioliittojen laillistamiseksi Australiassa. Kampanjaan kuuluu video, jossa maailmaa kuvataan rakastuneen homoparin toisen puolikkaan näkökulmasta. Tarina kasvaa kohti kosintaa
Viime vuonna Hampurissa Langen Reihe -kadun pikkuruiset joulumarkkinat olivat suuri menestys. Nyt joulumarkkinat täyttävät koko Langen Reihe -kadun. Homokaupunginosa sai omat joulumarkkinat.
Tänään kokoontui Setan edustajakokous Helsingissä. Kokous teki normaalit henkilövalinnat, ja päätti yhdistyksen nimen lyhentämisestä. Kokouksen lopuksi julkaistiin kannanotto ja vetoomus tasa-arvoisen avioliittolain puolesta.
Aasiassa HLBT-teemaista elokuva tehdään myös maissa, joissa yhteiskunnallinen ilmapiiri ei juurikaan ole HLBT-myönteinen. Hong Kongin homo-ja lesboelokuvajuhlat esittelivät lajinsa ensimmäisiä.
Ketään ei pidä laatikoida, sanovat näkyvät ulkojulisteet Saksassa. Syrjinnänvastustamisviraston kampanja alkoi marraskuun lopussa ja jatkuu tammikuulle. Seksuaalivähemmistöt ovat julisteessa näkyvästi esillä.
Merkittävä päänavaus: PAM on ensimmäisenä ammattiliittona hakenut Setan kannatusjäsenyyttä.
Kamerunin oikeusistuimet ovat tuominneet kolme miestä (19-, 20- ja 40-vuotias) viiden vuoden vankeuteen homoseksuaalisuudesta. Oikeusistuimet ovat tuomion langettaessaan ottaneet huomioon miesten naismaisen käyttäytymisen.
Parisuhdelainsäädäntö on muuttunut entistä yhdenvertaisemmaksi. Erilaiselle kohtelulle pitää nykytulkinnan mukaan olla perusteltava syy. Harkintavalta säilyy lainsäätäjällä. Lainsäätäjästä riippuu, jatkuuko yhdenvertaisuutta edistävä kehitys.
Tarja Tallqvist oli KD:n kansanedustajana viime eduskuntakaudella. Hän on puolustanut homojen ja lesbojen oikeuksia. Nyt hän pohtii perhearvoja. Ne ovat kokeneet valtavan muutoksen sadassa vuodessa.
Tytti Solantaus, tutkimusprofessori Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta kävi läpi tutkimustuloksia, joissa on vertailtu hetero- ja homoperheissä kasvaneita ja adoptiolapsia. Solantaus pitää tärkeänä, että lapsen on voitava olla ylpeä omasta perheestään.
Kalervo Salo käsitteli tiiviisti kirkon tähänastisia toimia seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen suuntaan. Muutokset kirkkolakiin vaativat 3/4-määräenemmistön kirkolliskokouksessa, ja sen vuoksi varmaan pikaisia muutoksia ei synny.
Pikkuparlamentin kansalaisinfossa käytiin tänään läpi lakialoitteen taustaa. Poliitikot ja asiantuntijat selvittivät tasa-arvoisen avioliittolain perusteita ja vaikutuksia eri näkökulmista.
Belgradilainen tuomioistuin on ruominnut serbialaisen kansanedustajan Dragan Markovicin homofobiasta, jota herra on puolustellut viime kuukausina. Serbian äärioikeistoon kuuluva kansanedustaja väittää julkisesti homoseksuaalisuuden olevan sairaus.
Pohjois-Irlannin ihmisoikeuskomissio on tuominnut alueella voimassa olevan lain, joka kieltää homopareja adoptoimasta lapsia. Komissio pyytää aluehallitusta sallimaan adoptiot, ja on asettanut lesboparin puolelle, joka taistelee oikeusistuimessa saadaksee
Change.org-niminen nimienkeräysjärjestö hakee Internetin välityksellä tukea vaatimukselleen, että Ecuadorin terveysministeriö sulkisi yli 200 klinikkaa, jotka väittävät ”parantavansa” homoseksuaalisuuden. Kampanjan tavoitteena on 150000 allekirjoitusta.
Valtioneuvosto asetti eilen uuden tasa-arvoasiain neuvottelukunnan 1. joulukuuta 2011 alkaen. Neuvottelukunta antaa esityksiä ja lausuntoja tasa-arvolainsäädännön ja muiden tasa-arvoon liittyvien toimenpiteiden kehittämiseksi.
Espanjan tulevan hallituspuolueen Partido Popularin (PP) Kanarian saarten johtaja ja Mariano Rajoyn johtaman uuden hallituksen mahdollinen ministeri José Manuel Soria on El País-lehdelle antamassaan haastattelussa kertonut puolueen kunnioittavan Espanjan
Maltan Työväenpuolueen ilmoitettua tukevansa samaa sukupuolta olevien henkilöiden välisten suhteiden virallistamista myös maan suurin puolue Kansallinen puolue kertoi kannattavansa parisuhdelakia.
Keskellä Madridin Génova-katua, jossa Espanjan tulevan hallituspuolueen Partido Popularin päämaja sijaitsee, kaksi homomiestä halusi suudella toisiaan muistiin painuvalla tavalla kameroiden edessä.
Tanskassa samaa sukupuolta olevat parit päässevät ensi vuonna naimisiin kirkollisin menoin ja saavat samalla oikeuden kutsua puolisoaan virallisissakin yhteyksissä aviopuolisoksi. Asiasta kertoo Politiken-lehti.
Varsovalainen oikeusistuin on rekisteröinyt äärioikeistolaisen puolueen käyttöön kolme poliittista logoa ja symbolia. Yksi niistä on homovastainen merkki.
Todella pitkän laulajan uran tehnyt Sir Cliff Richard täytti viime kuussa 71 vuotta. Hän ei edelleenkään suostu vastaamaan kysymyksiin seksuaalisesta suuntautumisestaan.
Elio Di Rupo olisi ollut maailman ensimmäinen avoimesti homo pääministeri. Kuuden puolueen neuvottelut budjetista kuitenkin epäonnistuivat. Pakka on jälleen hajallaan.
Tästä on kuultu jo huhuja. Allekirjoittajia on vasta n. 70. Tarvittaisiin yli 100. Perussuomalaiset haluavat lainsäädäntöön homokieltoja.
Tiina Lindfors sai kirkon kulttuuripalkinnon Turun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmassa esitetystä tanssidraamasta Passio, joka kuvaa Jeesuksen kärsimysnäytelmää.
QX on viime vuosina seurannut Bukowskin taidehuutokauppoja Pohjoismaissa. Helsingissä joulukuun alkupuolella on esillä ja myynnissä kaksi mielenkiintoista työtä. Tukholmassa on myynnissä myös homohenkisiä teoksia.