Espanjalainen homopari taistelee oikeuksiensa puolesta Ranskassa
Espanjalainen homopari on aloittanut Ranskassa oikeustaistelun, jotta maan viranomaiset tunnustaisivat avioliiton, jonka miehet solmivat keskenään Espanjassa.
Espanjalainen homopari on aloittanut Ranskassa oikeustaistelun, jotta maan viranomaiset tunnustaisivat avioliiton, jonka miehet solmivat keskenään Espanjassa.
Eräs Venäjän tärkeimpiä radioasemia, Finam FM, on viime viikkoina lähettänyt useita sateenkaariväestön oikeuksia puolustavia sanomia ja mielipiteitä. Radioasema on puolustautunut sanomalla: ”Meidän täytyy kieltää homofobian mainostamisen. Meidän täytyy ol
George Michael on niin paljon tervehtynyt keuhkokuumeesta, että hän pääsi kotiin joulunviettoon. Hän kiittää Wienin AKH-sairaalan lääkäreitä.
Poliisihallituksessa ei ole noin vain myönnytty Räsäsen hankkeisiin. On siis ainakin viivettä sen ajan tulolle, jolloin syrjivien tunnusten alla voidaan kerätä rahaa virallisin luvin. Poliisihallituksessa sanotaan, että laki tulisi muutta ensin.
Suomen pääkirjoitustoimittajien näppäimistöiltä syntyi aamun 21.12 lehtiin ainakin kaksi selkeäsanaista kannanottoa ministeri Päivi Räsäsen toimintaan. Ministerin nähtiin toimillaan menneen liian pitkälle.

Oikeastaan rakastetun johtajan toiseksi vanhinta poikaa oli ajateltu vallanperijäksi. Mutta hän oli liian feminiininen ja menetti paikkansa nuorimmalle Kim Jong-unille.

Eteläisimmän Hämeen alueella odotetaan kiinnostuneita, saapuvatko Adam ja Sauli tänne Hyvinkäälle joulunviettoon. Adam Lambert on puhunut avoimesti seurustelusta,Sauli on ollut niukkasanainen.

MM- ja EM-kultamitalisti Kajsa Bergqvist avautui QX-lehdelle.
Finanssivalvonta joutuu korvaamaan työntekijälleen 15 000 euroa tasa-arvolain vastaisesta syrjinnästä. Osa työtovereista kieltäytyi työskentelemästä sukupuolensa korjauttaneen henkilön alaisina.

Elämäntapalehdessä ”Vicessä” haastatellaan 84-vuotiasta teologia Uta Ranke-Heinemannia. Aikaisemmin hän oli sitä mieltä, että paavi oli aseksuaali, mutta enää hän ei ole siitä varma.
Hallinto-oikeuden asiantuntija näkee ministeri Räsäsen kannanoton seurakuntien tukipäätöksiin toimivaltaongelmana. Ministeri itse on jatkanut keskustelua sanomalla, että opillisten kysymysten määrittely ei kuulu seurakunnille.
Rukousmallin laatineet papit eivät joudu kirkon toimenpiteiden kohteeksi. Kantelut oli tehty Helsingin ja Espoon hiippakuntien kapituleille.
Myös kirkollisasioista vastaava sisäministeri Päivi Räsänen (kd) kyseenalaistaa seurakuntien oikeuden evätä avustuksia opillisin perustein. Räsänen julkaisi puheenvuoron Helsingin Sanomissa 19.12.11.
Malavi oikeusministeri Eprahim Chiume on kertonut maan lehdistölle hallituksen päättäneen muuttaa lakeja, joiden nojalla samaa sukupuoltoa olevien henkilöiden välisistä seksisuhteista rangaistaan. Päätös syntyi Englannin ja Yhdysvaltojen painostuksesta.
Homo- ja bimiesten tarve käyttää terveyspalveluja väheni vajaan neljänneksen Massachusettsin laillistettua homoliitot. Tutkijat yhdistävät tuloksen stressin vähenemiseen.

Porin teatterin suurpuristus tuotti mukavasti campin timantin
Arkangelissa ja Pietarissa on tekeillä paikalliset lait, joilla kielletään ns. ”homopropaganda”. Se rampauttaisi kaiken seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen yhteiskunnallisen toiminnan. Seta kääntyi asiassa ulkoministeriön puoleen. Ministerit vastasivat.
YK on julkaissut raportin homojen oikeuksista. He heijastaa täpärästi läpi mennyttä ihmisoikeuskomission julkilausumaa, jota vastustivat etenkin islamilaiset maat ja Venäjä. Kiina äänesti tyhjää.

Tänään perjantaina alkaa Bradley Manningia vastaan oikeudenkäynti ja ensimmäinen kuuleminen. Häntä epäillään wikileaks-paljastusten tietolähteeksi. USAn halllitus ja asevoimien johto kokevat tulleensa häpäistyiksi.
Lontoossa on paljastettu muistolaatta suomalaiselle sosiaaliantropologille Edvard Westermarckille.
Kaksi turkulaista kulttuuritahoa on kokoamassa kaupunkiin Tom of Finlandin eli Touko Laaksosen töitä ja aineistoa. Kulttuurikaupunkivuoden näyttely Logomossa on avoinna enää tämän viikon.
Kuopion piispanvaalista 31.1. on tulossa uusi näytön paikka evl-kirkkoa jakavassa keskustelussa. Kuudesta ehdokkaasta Miikka Ruokanen on näkyvin vanhoillinen. Vapaamielisemmistä on näkyvimmin ottanut kantaa Sakari Häkkinen.
Tämän vuoden aikana on valmisteltu uuden Ihmisoikeuskeskuksen perustamista. Tänään ilmoitettiin Ihmisoikeuskeskuksen uudesta johtajasta. Ihmisoikeuskeskus seuraa mm. perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista.

Monien maiden, mm. Suomen, ulkoministeriöt ovat esittäneet huolensa Pietarin homofobisesta lainsäädännöstä. Pietarin ystävyyskaupungin Hampurin oikeus- ja tasa-arvosenaattori on ottanut yhteyttä Pietarin kuvernööriin Georgi Poltavsenkoon.

Viime viikon lopulla Amnesty vaati Helsingiltä ystävyyskaupunkina toimia Pietarin ”homopropagandan” kieltävän lain vastustamiseksi. Kaupunki on selvittänyt asiaa eikä puutu siihen, koska ulkopoliittiset toimet eivät kuulu kaupungille.
Saksan perustuslakituomioistuin on antanut niukkasanaisen päätöksen. Jos lainlaatija ei halua tehdä transihmisiä koskevaa lakiuudistusta, transihmiset eivät saa olla niitä, jotka joutuvat kärsimään.

"Romeos" on elokuva 20-vuotiaasta transnuoresta, Lukasista, joka ensimmäistä kertaa elämässään rakastuu. Saksan filmiteollisuuden itsekontrollointielin FSK määräsi elokuvalle 16-vuoden minimi-ikärajan. Se tarkoittaa: nuorille haitallinen.
Kansanedustaja James Hirvisari blogissaan viime vuoden helmikuussa kirjoitti "Kikkarapäälle kuonoon". Nyt Kouvolan hovioikeus on tuominnut Hirvisaaren vihapuheista.

Lauantaina Uutisvuodossa Väyrynen paljasti: hän ei ole koskaan pussaillut miehiä. Jos hänestä tulee presidentti, hän ei joudu pussailemaan edes venäläisiä, koska nekin ovat lopettaneet sellaiset tavat.