
Jenkkijalkapalloilijat tasa-arvon puolesta
Yhdysvaltain jalkopalloliiga on mukana kampanjassa, jolla myydään gay pride-aiheisia paitoja.

Yhdysvaltain jalkopalloliiga on mukana kampanjassa, jolla myydään gay pride-aiheisia paitoja.
Kaksi chileläistä naista solmi avioliiton keskenään videokonferenssin avulla.

Tilastokeskuksen mukaan parisuhteensa rekisteröi vuonna 2012 Suomessa 329 paria. Rekisteröityjen parien eroja oli 103. Tällä hetkellä rekisteröityjä pareja on Suomessa runsas 2 000.

Helsinki Pride -tapahtuman järjestäjä Helsingin seudun Seta ry on julkaissut vuosittaisen Helsinki Pride -lehtensä. Pride-ohjelman lisäksi lehdessä on lukuisia sateenkaariteemaa sivuavia juttuja. Arkkipiispa Kari Mäkisen kolumni ehti jo aiheuttaa kohinaa

Seta on jakanut vuosittaiset Asiallisen tiedon omena -tunnustuksensa ja Kunniarotta -antipalkintonsa Tampereella järjestetyn "Leimautumispäivät" -nimisen pride-tapahtuman puistojuhlan yhteydessä.
Inarin kirkkoherra, Jouko Lepistö näkee homojen parisuhteet vain navanalushommina.

Mr. Gay Finland -kilpailun finalisti Ragnar Orav puhuu Iltalehden verkkosivuilla urheilumaailman homofobiasta ja koulukiusaamisesta. Kandidaatti poseeraa myös urheiluhenkisissä valokuvissa.

Sateenkaariperheet ry vaatii, että sateenkaariperheet on huomioitava isyyslain uudistuksessa. Järjestön mukaan sateenkaariperheet uhkaavat jäädä isyyslain uudistuksen ulkopuolelle.

"Leimautumispäivien" eli Tampereen pride-tapahtuman lauantaisen puistojuhlan yhteydessä valtakunnallisen Setan on määrä jakaa perinteinen Asiallisen tiedon omena ja Kunnarotta. Lauantaina 15.6. järjestetään myös "Leimautumismarssi" -niminen pride-kulk
Ranskalainen kansanedustaja yrittää Tour de Francin avulla saada näkyvyyttä tasa-arvista avioliittoa vastustavalle kannalleen.
Saksa on tuominnut Venäjän homovastaisen lainsäädännön ja varoittaa saksalaisia matkailijoita uusien lakien määräyksistä. Ulkoministerin paheksunnan ohella aiheeseen puuttui myös liittokansleri Merkelin tiedottaja.
Espanjan katolinen kirkko on taas parantamassa homoja.
Nuori 11-vuotias koululainen Yhdysvalloissa sai taistelullaan riistetyksi palkinnon homofobiselta kansanedustajalta.

Vatikaanin myötämieliset puheet homoista jäivät lyhytaikaisiksi. Nyt uusi paavi hyökkäsi kirkon sisällä olevaa "homolobbya" vastaan.

Muutoksen tuulet puhaltavat jo Suomen rajoilla

Ranskalainen uimarikaksikko poseeraa ”rakastuneesti” ihmisoikeuksia ajavan taidenäyttelyn kuvassa.

Työväenmuseo Werstaalla Tampereella avattiin tänään tiistaina näyttely Hilpeys ja ennakkoluulo, joka kertoo seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen historiasta, arjesta ja elämästä Suomessa 1970-luvulta lähtien.

Kolmannessa käsittelyssä Venäjän duumassa homopropagandalaki hyväksyttiin lähes yksimielisesti. Lopullinen päätös tehtiin klo 16.27 Suomen aikaa. Kansanedustajista 442 oli lain puolella. Yksi pidättäytyi äänestyksestä.

Helsingissä Transtukipisteellä avataan tiistaina 11. kesäkuuta "Ihan kingi" -valokuvanäyttely.

Huomenna tiistaina Venäjän duumassa todennäköisesti päätetään ns. homopropagandalaista. Laki koskee koko valtakuntaa. Lähes kaikki, missä ilmenee "ei-traditionaalisia seksuaalisia suhteita", on kiellettyä. Ulkomaalainen voidaan vangita 15 päiväksi.

Suuren lähetysjuhlayleisön edessä Helsingin piispa Irja Askola vihki kuusi pappia ja siunasi lähetystehtäviin nimetyt henkilöt työhön eri puolille maailmaa.

Venäjän homopropagandalaki on ratkaisevassa vaiheessa. Käsittelypäiväksi on ilmoitettu 11. kesäkuuta 2013.
Suomen Lähetysseuran vuosikokous torjui niukasti hankkeen estää parisuhteensa rekisteröineiden kiinnittämisen seuran lähetystyöhön. Kokoukselle oli ennen äänestystä tehty selväksi, että Suomen Raamattuopiston esittämä tapa olisi lain vastainen.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö tapasi perjantaina Setan edustajia Mäntyniemessä. Keskusteltiin mm. Setan nuorten koulukokemuksista.

Sateenkaariperheistä väitöskirjan kirjoittanut Anna Moring sanoo, että sateenkaariperheillä on ongelmia siinä kuin muillakin. Tarvitaan ilmapiiri, jossa epäonnistumista ei tarvitse hävetä, sanoo Moring.

Torstaina pietarilainen oikeusistuin tuomitsi Side by side -elokuvafestivaalistaan tunnetun Bok o bok -järjestön koviin sakkoihin, koska se on ”ulkomaiden agentti” mutta ei ole rekisteröitynyt agentiksi.

Budapestissa homopari ajettiin ulos turkkilaisesta kylpylästä, koska yksi kylpylävieras ärtyi pariskunnan näkemisestä. Syrjintäviranomainen kielsi syrjinnän. Laki suojelee vähemmistöjä enemmistön ennakkoluuloja vastaan.
UM näkee vanhoillisten lähetysjärjestöjen kehitysyhteistyön erillisenä niiden lähetystyöstä. Vanhoillisiin kuuluvasta järjestöstä on kuitenkin todettu "lähetystyöstä nousevien periaatteiden" vaikuttavan työn henkilöstölinjaan.
Romaniassa perustuslakikomissio suunnittelee uuden perustuslain tekstejä. Tulossa on homoavioliittokielto, kun avioliitto määritellään vain miehen ja naisen väliseksi. Euroopan kahtiajakautuminen jatkuu.
Fasisitisen nuorisojärjestön jäsente pahoinpitelivät nuoren homoaktivistin aviokuolleeksi Pariisissa.