Saksa: Jamaikalaistähtien albumeita mustalle listalle
Saksassa jamaikalaistähtien albumeja on joutunut kieltolistalle niiden homofobian ja väkivaltaisten sanoitusten vuoksi. Levyt ovat vuosilta 2008-2010.
Saksassa jamaikalaistähtien albumeja on joutunut kieltolistalle niiden homofobian ja väkivaltaisten sanoitusten vuoksi. Levyt ovat vuosilta 2008-2010.
Washington Blade lopetettiin marraskuussa 2009. 40 vuoden uurastus homo/lesbomediassa päättyi. Samalla katosi netistä historiallinen arkisto. Nyt arkisto on pelastettu.
Phase1 on Washingtonin vanhin lesbobaari. Se on viime viikolla viettänyt 40-vuotispäiviä.. Baarin perusti vuonna 1970 kaksi homomiestä.
Australialaisen Channel Ninen selostajat ovat vihjalleet sopimattomasti taitoluistelijoiden homoseksuaalisuudesta. Weir oli lehdistötilaisuudessa ja puhui hyvin henkilökohtaisesti ja älykkäästi.

Kaksi itävaltalaista miestä valitti ihmisoikeustuomioistuimeen vuonna 2002, kun oman maan viranomaiset ja perustuslakituomiostuin kieltäytyivät rekisteröimästä heitä aviopariksi.
Radio Praha kertoo, millaista on elää lesbona Tsekissä. Tsekistä on tullut gay-matkailun kohde.

Googlen kuvausauto on kiertänyt myös moottoriteiden cruising-paikat. Kuvissa näkyy autoja ja ihmisiä.

Taas elokuvassa komediaa homoteeman ympärillä. Ensi-illassa 26.2.2010
USA:n kenraali George Casey on ilmaissut syvän huolensa DADT-lain poistamisen vaikutuksista armeijaan sen taistellessa kahta sotaa jo kahdeksan ja puoli vuotta. Senaattori ehdottaa puolestaan kompromissia.
Juuri työnsä aloittanut Ruotsin Eurooppa-ministeri on ajanut HLBTI-asioita. Keskustan kansanedustaja on drag-tähti

Taas on luettu tarkasti keskieurooppalaisia juorulehtiä.

Saksan hallitus on raportoinut parlamentille Hondurasin ihmisoikeustilanteesta.

Image-lehti (2/2010) otsikoi kirjoituksen homojen eheyttämisestä "Viimeiset kiusaukset". Laaja juttu käsittelee nk. homoudesta parantumista kolmen ihmisen haastatteluilla. Varoituksena psykoterapeutti Leena Nissinen kertoo auttaneensa eheytysterapioiden
Miten AIDS-epidemia voitaisiin pysäyttää maapallolla? Etelä-afrikkalainen tutkija luulee tietävänsä oikean menetelmän.
Paavi oli perinyt hurskaan naisen asunnon. Nyt se oli myynnissä ja ostaja on gaypariskunta.

Gayaktivistit ja –järjestöt jättivät Venäjän oikeusministeriölle hakemuksen "Movement for marriage equality" –järjestön rekisteröimiseksi. Tänään tuli tieto: Ei rekisteröidä.
Illalla Wienin nykytaiteen talo muuttuu swingerclubiksi ja suureksi hetero-Bang-Gangiksi. Pormestariehdokas Strache: ”Pöyristyttävää”. Aluevaltuuston puheenjohtaja Stenzel: ”Olen pettynyt”.
Euroopassa vietetään köyhyyden ja sosiaalisen syrjäytymisen vastaista vuotta. Itävallassa "Homot sosiaalidemokraatit" kiinnittävät huomion HLBTI-köyhiin.
Saksan parlamentin tieteellinen palvelu on antanut lausunnon, jonka mukaan samaa sukupuolta olevien parien adoptiokielto on perustuslain vastainen. Kristillisdemokraatit eivät usko komiteaa.
Tiistaina (23.2.2010) julkaistaan USA:ssa tutkimus, jossa tarkastellaan vaikutuksia homojen tultua hyväksytyiksi eri maiden armeijoissa, joissa näin on tähän mennessä tehty.

Maspalomasin Gay Prideen on lähdössä myös saksalainen gay-lento, ensimmäistä kertaa.
Portugalin pääkaupungissa Lissabonissa pidettiin tänään sunnuntaina laaja mielenosoitus homoavioliitot sallivaa lakia kohtaan. Lain jatko on tällä hetkellä presidentti Anibal Cavaco Silvan käsissä.
Tukhoman alueella on paljastunut erikoinen vaalivilppiyritys. Joidenkin ehdokkaiden kerrotaan maksaneen, jos heitä äänestetään esivaalissa. Jotkut muutkin ovat hyötyneet, toiset hävinneet.
Eletäänkö ortodoksikirkossa onnellisina naispappeus- ja homokysymysten ulkopuolella? Vai onko siinäkin kirkossa tasa-arvo-ongelma?
Viime päivinä Helsingin Sanomien Mielipide-palstalla on käyty monta kiinnostavaa keskustelua. Tässä aluksi puhetta Mannerheimista. Muihin palataan myöhemmin.
Oras Tynkkynen on saanut gradunsa valmiiksi. Aiheena ovat lihavat: "Ruutuun sopimattomat ruumiit".

Kirkon vanhoillisten vetkuttelu ja syrjinnällä suometettujen homojen hyssyttely eivät enää toimi, vaikka asiaa miltä tahansa kannalta katsoisi. Homokysymys jakaa kansankirkkoamme nyt ennennäkemättömällä tavalla.