Helsinki Pride 2010: Sunnuntain pride-ohjelmaa
Pride päättyy sunnuntaina. Jonkin verran on vielä ohjelmaa tarjolla.
Pride päättyy sunnuntaina. Jonkin verran on vielä ohjelmaa tarjolla.
Helsinki Pride 2010 -viikon huipentuma on perinteinen pride-kulkue ja sen jälkeinen puistojuhla. Kulkue starttasi klo 13 Senaatintorilta ja puistojuhla Hakasalmen puistossa käynnistyi kulkueen ehdittyä määränpäähänsä.
Heinäkuun alussa käynnistyvän Ranneliike.netin ja Miesten kesken turvallisesti –työn uuden kesäkampanjapakkauksen nimi on ´V***N HORO, käytä kortsua ja liukkaria´.
Kirjailijapaneeliin Helsingin Kallion kirjastossa oli tungosta. Yli sata kuulijaa oli paikalla kuulemassa neljää kirjailijaa ja kuvauksia heidän esikuvistaan.
Lauantaina raitiovaunut käyttävät poikkeustreittejä klo 13-14. Aleksanterinkadun ratikat kulkevat Kruunuhaan kautta. Nyt jännitetään, tuleeko yli 5 000 marssijaa.
Karhunmieliset ovat tänään Pihlajasaaressa piknikillä. Makkaranpaiston ohessa jälkiviisas-ryhmä keskusteli viime päivien tapahtumista ja Mr Gay Finlandista.
Vihreät esittää, että seuraavaan hallitusohjelmaan otetaan avioliittolain muuttaminen sukupuolineutraaliksi. Oikeusminister Brax teettää loppuvuodesta selvityksen samaa sukupuolta olevien avioliiton asemasta eri valtioissa.
Lost& Foundissa on tämän viikon aikana toiminut pride-klubi. Siellä on ollut taidetta, viihdettä ja keskusteluja.
Klo 18:n jälkeen Mr Gay Finland -kilpailijoilla oli rentoutumistaukoa. Kilpailu ratkesi yöllä.
Tunnelma on jo tiivis. Klo 21.30
Tässä yhteenveto perjantain pride-ohjelmasta.
Helsingin kihlakunnansyyttäjä nostaa syytteen epäillystä työsyrjinnästä Telannetta vastaan. Syyttäjän mukaan Telanne oli potkujen taustalla, kun Johanna Korhonen sai potkut Lapin Kansan päätoimittajan paikalta. Asiasta kertoi Helsingin Sanomat ja STT.
Helsinki Priden infopisteessä on suuri taulu, johon kävijät voivat merkitä omia idoleitaan. Nimiä on jo ilmaantunut jonkin verran.
Homomies haastoi Punaisen ristin verenluovutuskeskuksen oikeuteen Pekingissä. Kiinan terveysministeriön säännösten mukaan verta eivät saa luovuttaa homoseksuaalit ja henkilöt, joilla on useita seksikumppaneita.
Keskiviikkoiltana keskusteltiin siitä, onko meillä ja pitäisikö olla esikuvia ja sankareita
Karhuilla ja karhunmielisillä on omaa ohjelmaa torstaista sunnuntaihin.
Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen kuntoilu-, liikunta- ja uheiluseura HOT ry:n 1.7.2010 järjestämä kaikilel avoin Gay Cooper juostaan syrjinnän vastaisella teemalla.
Torstaina ohjelma alkaa Karhulinnasta. On myös keskusteluja, teatteria, punkkia ja tietenkin perinteinen Cooper Wilson Kirvan johdolla.
Helsinki Priden keskiviikon ohjelmassa on lavatanssit. Kaisaniemessä tanssitaan koivujen keskellä. Muutakin on keskiviikon ohjelmassa.
Pride voisi olla juhlaa myös lemmikkieläimelle. Ainakin koira tarvitsee yhdessäoloa, vettä ja hyvää mieltä.
Englantilainen rugby-klubi Castleford Tigers sai mittavan 40 000 punnan (lähes 50 000e) sakot sen fanien huutelusta avoimesti homolle Gareth Thomasille.
ANT galleryssa avautui tänään tiistaina Helsinki Pride –taidenäyttely, jossa on pride-teemasta hauska kooste. Esillä on kuvataidetta seitsemältä tekijältä.
Istanbulissa oli sunnuntaina pride-marssi, johon osallistui yli 4 000 ihmistä. HLBTI-ihmisten omaiset mudostivat marssilla oman osaston.
Helsinki pride 2010 -viikko avattiin virallisesti maanantaina. Avaustilaisuudessa tapahtuman suojelija Alexander Stubb puhui mm. ihmisoikeuksista ja kaupunginjohtaja Jussi Pajunen julisti pride-rauhan.
Helsinki Priden suojelijaksi lupautunut ulkoministeri Alexander Stubb puhui priden avajaisissa. Hän korosti ihmisoikeuksien tärkeyttä ulkopolitiikassamme.
Pride-viikon toinen päivä. Ilmaista ohjelmaa on tarjolla paljon.
Ljubljanassa on käynnissä pride-viikko. Viime viikolla homokahvilaan tehtiin kolme pommihyökkäystä.