Argentiina hyväksyi homojen avioliitot
Argentiinan senaatti on hyväksynyt äänin 33 - 27 lain, joka sallii kahden samaa sukupuolta olevan solmia avioliiton. Äänestystä edelsi tuntien keskustelu. Laki sisältää myös adoptio-oikeuden.
Argentiinan senaatti on hyväksynyt äänin 33 - 27 lain, joka sallii kahden samaa sukupuolta olevan solmia avioliiton. Äänestystä edelsi tuntien keskustelu. Laki sisältää myös adoptio-oikeuden.
Jenny Woo -yökerhon käymälätilassa syttyi tulipalo aamuyöstä. Ravintola voi kuitenkin jatkaa toimintaansa ilman pidempää keskeytystä, mutta torstai-illan Jenny Woo on kiinni.
Uusien sääntöjen oli tarkoitus tulla voimaan viime keväänä, joskin homoseksiä harrataneille yhä tiukemmin ehdoin kuin vain heteroseksiä harrastaneille. Suurin osa Ruotsin veripalveluista on kuitenkin hakenut ja saanut lykkäystä uusiin säädöksiin.

Tampereella paikalliset aktiivit järjestävät pride-kulkueen 24. heinäkuuta. Samanaikaisesti kaupungissa on menossa Tampere Pride Queer Culture Event Finland -kulttuuritapahtuma (22. - 25. heinäkuuta 2010). Myös Oulussa järjestetään pride-kulkue 24.7.
Ravintola Fenixissä on kuvataiteilija Kalle Hammin töitä, joissa on vahva homopoliittinen sanoma.

Kesäkuussa Ruotsin Karlstadin pride-tapahtuman järjestäjiä uhkailtiin. Sveridedemokraatit-puolue aikoo yrittää pride-tapahtuman kieltoa tulevaisuudessa. Pride sujui lauantaina 10. heinäkuuta ilman välikohtauksia.

Lauantaina 10.7.2010 on Budapestissa pride-kulkue 15. kertaa. Vuoteen 2006 saakka marssit sujuivat ilman välikohtauksia. Sen jälkeen vuosittain marssipäivä on ollut uusnatsien ja kansallismielisten hulinointipäivä.
Helsingin seudun Seta on saamassa tuen ilmauksena uusia jäseniä. HeSetan Sörnäisissä sijaitsevan toimiston ikkunoita rikottiin torstai-iltana. Edellisenä lauantaina HeSetan järjestämään pride-kulkueeseen tehtiin kyynelkaasuhyökkäys.
Suomessa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille suunnattuja lehtiä on tehty 1960-luvulta lähtien. Vuodesta 1985 on myös radioaalloilla kuultu säännöllisesti sateenkaarevia ohjelmia. Nyt toimitaan netissä.

Homofobian vastaisen työn hyvän tahdon lähettiläs, Vasemmiston kansanedustaja Minna Sirnö ja Vasemmiston sateenkaarirakastajien toimintaryhmän, Vasaran puheenjohtaja Minna Minkkinen vaativat pikaisia vastatoimia seksuaalivähemmistöjen kohtaamaan vihaan.

Ulkoministeri Alexander Stubb tuomitsee blogikirjoituksessaan iskut pride-kulkuetta ja HeSetan toimistoa vastaan.
Sateenkaariyhteisöt ry on tänään ottanut kantaa viime lauantaina Helsingissä pride-kulkuetta vastaan tehtyyn iskuun.

Oikeus vangitsi kolme epäiltyä. Suojelupoliisilla oli tietoa vangittujen natsisympatioista, mutta itse iskusta ei ollut viitteitä.



Gay Gamesit pidetään Kölnissä Saksassa elokuun alussa. Tapahtuma on maailman suurin kaikille avoin urheilu- ja kulttuurifestivaali.

Syrjivää nykykäytäntöä puolustavien argumentit ovat usein varsin huteralla pohjalla. Tässä kootusti 8 huonoa syytä vastustaa tasa-arvoista avioliittolakia - ja vastauksia niihin.

MoonTV:n kuvausryhmä onnistui kuvaamaan lauantaina Helsinki Pride -kulkueen läpi karkuun sännänneet kolme henkilöä, jotka mahdollisesti olivat iskun tekijöitä. Materiaalia on netissä


Pride-paraatiin osallistui lukuisa joukko organisaatioita ja muita toimijoita.

Seuraavassa kuvia paraatiin valmistautumisesta, itse paraatista ja Helsinki Pride 2010 juhlapaikalta Hakasalmen puistosta.

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen sanoo blogissaan, että puolueen tavoitteena on säilyttää avioliitto miehen ja naisen välisenä, ja että puolue on valmis myös taistelemaan asiassa. Räsäsen bloggailun nosti esiin Helsingin Sanomat.
Pride päättyy sunnuntaina. Jonkin verran on vielä ohjelmaa tarjolla.

Helsinki Pride 2010 -viikon huipentuma on perinteinen pride-kulkue ja sen jälkeinen puistojuhla. Kulkue starttasi klo 13 Senaatintorilta ja puistojuhla Hakasalmen puistossa käynnistyi kulkueen ehdittyä määränpäähänsä.


Heinäkuun alussa käynnistyvän Ranneliike.netin ja Miesten kesken turvallisesti –työn uuden kesäkampanjapakkauksen nimi on ´V***N HORO, käytä kortsua ja liukkaria´.

Kirjailijapaneeliin Helsingin Kallion kirjastossa oli tungosta. Yli sata kuulijaa oli paikalla kuulemassa neljää kirjailijaa ja kuvauksia heidän esikuvistaan.

Hlbti-liikuntaseura HOT ry:n ja HeSetan yhdessä järjestämässä pelitapahtumassa mitellään kieli poskella useassa eri lajissa.