
URHO-projekti käynnistyi 21.11.2006
Suomi on tabujen luvattu maa. Yksi vahvimmista on prostituutio ja varsinkin miesten prostituutio. Miespuolisista seksityöntekijöistä ei kukaan puhu eikä heitä ole olemassa. Vai onko sittenkin?
Suomi on tabujen luvattu maa. Yksi vahvimmista on prostituutio ja varsinkin miesten prostituutio. Miespuolisista seksityöntekijöistä ei kukaan puhu eikä heitä ole olemassa. Vai onko sittenkin?
Yhdysvalloissa käydään 7.11. vaaliuurnilla ja aiempien vaalien tapaan homokysymys on vahvasti pinnalla. Republikaanien kiusaksi puolueen ympärillä on tullut esiin skandaaleja, jotka nakertavat suosiota.
Färsarten parlamentissa aletaan käsitellä lakiesitystä, joka toisi suojan seksuaalisen suuntautumisen vuoksi tapahtuvaa syrjintää vastaan. Maassa ei ole ollut minkäänlaista syrjintäsuojaa ja glbt-vähemmistön olemassaolon tunnustavaa lainsäädäntöä, joten p
New Jerseyn osavaltion korkein oikeus päätti keskiviikkona, että homopareilla on samat oikeudet kuin heteropareillakin. Päätöksen mukaan osavaltion on 180 päivän kuluessa valittava, annetaanko homopareille oikeus avioliittoon, vai johonkin siviililiiton m
Eduskunta hyväksyi lopullisesti hedelmöityshoitolain keskiviikkona 25.10.. Laissa sallitaan hoidot myös naispareille ja yksin eläville naisille.
Fär-saarilla on vahva homoviha ja se on ajanut monet homot pois saarilta. Pääministeri yritti ajaa läpi syrjinnän kieltävää lakia, mutta homojen syrjimiskielto kaatui. Süddeutsche Zeitung kertoo.
Suomessa Nelosella pyörivästä Greyn anatomia -tv-sarjasta tuttu T.R. Knight on kertonut olevansa homo.
Runsas kolmasosa papeista on sitä mieltä, että homo- ja lesboparit voisivat saada rekisteröidylle parisuhteelleen kirkollisen siunauksen. Myönteisesti suhtautuvien määrä on yli kaksinkertaistunut viidessä vuodessa.
Ruotsin uusi hallitus on esitelty, ja hallituksen riveihin tulee kerralla kaksi seksuaalivähemmistöihin kuuluvaa jäsentä; moderaatti Tobias Billström ja keskustan Andreas Carlgren.
Lakiasiain valiokunnan esitys hedelmöityshoitolaista valmistui torstaina. Esityksessä kielletään yksinäisiltä naisilta ja naispareilta hedelmöityshoidot. 12.10. järjestetään mielenosoitus suvaitsevamman lakiesityksen puolesta.
Tallinnalaisen Angel-homoravintolan aikomus jakaa nuorille pojille heijastimia herätti äänekkäitä vastalauseita. Ravintola keskeytti kampanjan jo ennen sen alkamista.
Viime päivinä ollut hiljaiseloa. Saksankielisissä lehdissä on ollut vain maiden sisäisiä homokeskusteluja tai sellaisia uutisia, joita on myös kaikilla englanninkielisillä sivustoilla. En ole referoin
Sateenkaariperhetyön projektin avausseminaari ”Sateenkaariperheiden lapset – sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen lapsiperheiden kohtaaminen” pidettiin Ateneumissa, Helsingissä tiistaina 26.9.2006.
Latvian parlamentti on hyväksynyt työlain, joka kieltää syrjinnän työelämässä myös seksuaalisen suuntautumisen perusteella. Parlamentti poisti aiemmin laista maininnan seksuaalisesta suuntautumisesta, jolloin presidentti kieltäytyi allekirjoittamasta laki
Seta ry:n hankkeessa on tavoitteena kehittää ammattilaisille työkaluja perheiden moninaisuuden asiantuntevaan kohtaamiseen
Italiassa kasvaa huoli alaikäisistä prostituoiduista. He ovat pääasiassa ulkomaalaisia. Viimeksi ratsiassa tsekattiin 200 prostituoitua joista 150 oli alaikäisiä, sanoo roomalainen poliisipäällikkö. T
Little Britain (Pikku Britannia) -komediasarjasta tuttu Matt Lucas aikoo rekisteröidä parisuhteensa poikaystävänsä kanssa, kertoo The Sun.
Aktivisti-näyttelijä Brad Pitt on ilmoittanut ettei hän aio avioitua naisystävänsä ja kollegansa Angelina Jolien kanssa ennen kuin kaikki jotka haluavat voivat avioitua tässä maassa viitaten mitä ilmeisemmin Yhdysvalloissa jälleen lämmenneeseen homoliitto
Paavi vierailee Baijerin osavaltion pääkaupungissa Münchenissä 9. - 10. syyskuuta. Paavi on syntyjään saksalainen, ja se lisää jännitettä kannattajien ja vastustajien välillä. Nykyisen paavin asenne mm. seksuaalivähemmistöjä ja naisten tasa-arvoa kohtaan
Berliiniin suuunnitellaan homomuistomerkkiä Se tulee vuoden, parin päästä avoimelle hiekkamaalle Tiergartenin puistoon vastapäätä laajaa juutalaismuistomerkkiä. Muistomerkki on suunnitteluasteella ja
Etelä-Afrikan hallitus on hyväksynyt lain, joka hyväksyy homoavioliitot. Laki on vielä hyväksyttävä maan parlamentissa.
Tuhannet mielenosoittajat kokoontuivat kaduille viime sunnuntaina osoittamaan mieltä homojen avioliitot kieltävää lakia vastaan. Maassa ei ole mahdollista rekisteröidä parisuhdetta, eikä hallituksella ole aikeita edistää asiaa.
Armeijan tekemien palveluksesta erottamisten määrä on vuonna 2005 kymmenen prosenttia edellisvuotta korkemapi. USA:n armeija ei hyväksy palvelukseensa seksuaalivähemmistöön kuuluvia, joiden suuntautuminen on tiedossa.
Lähes 7 000 ihmistä on rekisteröinyt Isossa-Britanniassa parisuhteensa sen jälkeen, kun maan parisuhdelaki astui voimaan viime joulukuussa. Noin kaksi kolmasosaa suhteista on miesparien solmimia.
Tallinnan lauantainen (12.8.) pride-paraati sai kimppuunsa kivillä ja kepeillä aseistetun rymän miehiä. Hyökkääjät pahoinpitelivät useita ihmisiä ennen kuin poliisit ehtivät rauhoittamaan tilanteen. Paraatin sanoma oli ´yhtäläisen vastuun kanssa yhtäläise
Lontoossa on West London Gay Men’s Project, jolla pyritään vähentämään homoihin kohdistuvaa väkivaltaa. Pinknews kertoo, miten siellä toimitaan. West London Gay Men’s Project http://www.pi
Euroopan suurin homojen, lesbojen, biseksuaalien ja trans-ihmisten urheilutapahtuma järjestetään Belgian Antwerpissa heinäkuussa 2007. EuroGames-tapahtuma järjestetään nyt 11. kerran.
Eduskuntapuolueiden nuoret lupaukset suhtautuivat kyselyssä myönteisesti homojen adoptio-oikeuteen. Helsingin Sanomat kysyi eduskuntapuolueiden nimeämiltä 50 nuorelta aktiivilta mm. kantaa adoptio-oikeuteen, Nato-jäsenyyteen ja ydinvoimaan.
Vaikka seksuaalivähemmistöjen paraatit ovat Saksassakin massiivisia juhlia, on niillä yhä vahva poliittinen sanoma. Kristillisdemokraattien vastustuksen vuoksi sikäläinen parisuhdelaki on puutteellinen. Myös vapaamielisessä Hollannissa juhlittiin pridea.
Kesällä 2006 maailmalla urheillaan sateenkaaren väreissä massiivisissa tapahtumissa Chicagon Gay Games 2006-tapahtumassa heinäkuussa ja Kanadan Montréalissa heinä-elokuun vaihteessa. Myös suomalaisvärejä on nähty kisoissa.