Kesä-elokuun aikana 171 uutta rekisteröityä parisuhdetta
Kesän aikana parisuhteita rekisteröitiin yhteensä 171 kappaletta. Kesäkuukausien odotettiinkin olevan parisuhteiden solmimiselle sesonkiaikaa kesä- ja juhannushäineen sekä ulkoilmajuhlineen.
Kesän aikana parisuhteita rekisteröitiin yhteensä 171 kappaletta. Kesäkuukausien odotettiinkin olevan parisuhteiden solmimiselle sesonkiaikaa kesä- ja juhannushäineen sekä ulkoilmajuhlineen.
Piispa Eero Huovinen on sitä mieltä, että samaa sukupuolta olevien liiton siunaaminen on vastoin kirkon uskon- ja elämänkäsityksiä.
Arkkipiispa Jukka Paarma ja Kuopion piispa Wille Riekkinen selvittivät kirkon kantaa parisuhdelakiin keskiviikkona 13. helmikuuta piispainkokouksen tilaisuudessa Helsingissä.
George Michaelin uusi video "Freeek" nähdään ensimmäistä kertaa joka puolella maailmaa keskiviikkona 27. helmikuuta 2002.
Vaikka 1. maaliskuuta voimaan astuneen parisuhdelain pitäisi taata samat oikeudet kuin avioliiton, niin näin ei kuitenkaan ole kaikissa tapauksissa.
Perjantaista 8.3.2002 lähtien maistraateissa rekisteröidään samaa sukupuolta olevien parisuhteita.
Oikeusministeriö julkaisi Internet-sivuillaan tietopaketin parisuhdelaista. Laki astui voimaan 1.3. ja ensimmäiset rekisteröinnit on 8.3.
Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalaisen tekemän selvityksen mukaan vain 30 paria on varannut ajan suhteensa rekisteröintiin.