Veropakolaisuus  tuomitaan, mutta  ihmisoikeusmuuttajien olosuhteet hyväksytään
Talousvaikuttaja  Björn  Wahlroosin valinta  ottaa  Ruotsi kotipaikakseen voisi  auttaa  keskustelua  Suomen  ihmisoikeustilanteesta.  "Veropakolaisuutta"  vastustetaan, mutta  ihmisoikeussyistä Suomen  jättäneet  eivät  saa myötätuntoa. 
Wahlroosin paheksujiin  on  ehtinyt  liittyä  mm  keskustajohtaja  Juha  Sipilä.   Sattumalta kuitenkin  Sipilä  kuuluu  niihin, joiden uskontotaustainen  ihmisoikeusnäkemys   on  ajanut  monia  pois  kotimaastaan.  Äskettäin Sipilä on  toistanut  kielteisen  kantansa  avioliittolain  ajantasaistamiseen  Suomessa.  Vireillä  olevan  aloitteen  kaatuminen voi    voitonriemun vaikutuksesta  vieläpä  lisätä  asenneongelmia  Suomessa  ja  johtaa  muuttopäätöksiin.
Mainoskatko - Sisältö jatkuu alla
4 kommenttia
Jotensakin tulee väistämättä mieleen että Suomessa asenneilmapiiri on alkanut muuttua entistä enemmän itäeurooppalaiseksi. Olen jo aiemmin kysynyt onko Suomi enää länsimaa? Nykyisin kun tuntuu että Suomi lähestyy monissakin suhteissa Itä-Euroopan maita eikä vähiten tasa-arvokysymyksissä jo vain siitäkin syystä että ahdasmielinen uskonnollisuuskin varsin Venäjän tapaan saa sijaa politiikassa yhä enemmän!
Niin no veropakolainen on moraaliton ja kiertää veroja ahneuksissaan kun taas joku joka lähtee siksi että kokee syrjintää,pelkoa ja väkivaltaa saa empatiani, tosin jos on homo niin kannattaisi mielummin muuttaa helsinki, turku,  tampere, koska siellä on ihan eri meininki kuin pienellä paikkakunnalla oli ruotsissa tai suomessa.