Venäjän oikeusministeriö kieltäytyi rekisteröimästä yhdistystä homoavioliitojen edistämiseksi

  • Uutinen
  • Yhteiskunta
  • vaeltaja2006

Venäjän oikeusministeriö kieltäytyy hyväksymästä ja rekisteröimästä yhdistystä, joka ajaa avioliitojen tasa-arvoa eli käytännössä homoavioliittoa. Hakemus jätettiin 14. joulukuuta , ja nyt tuli tieto, että rekisteröinti ei tule onnistumaan. Viranomaiset perustelevat kieltoa niin, että järjestö pyrkii tavoitteisiin, jotka rikkovat Venäjän lainsäädännön määräyksiä. Hakemuksessa esitettiin tavoitteiksi ajaa avioliittokysymyksissä ihmisten oikeuksia ja tarjota informaatiota syrjinnästä ja ihmisoikeusloukkauksista, jotka perustuvat seksuaaliseen suuntautumiseen ja sukupuoli-identiteettiin. Tavoitteena olisi myös avioliiton salliminen HLBTI-ihmisille.

Oikeusministeriöstä kerrottiin, että tavoitteet ovat vastoin Venäjän voimassa olevaa lakia. Yhdistyksen rekisteröinti loukkaa lain 2 artiklaa 2. Siinä määritellään, milloin yhdistyksen saa perustaa. Yhdistyksen perustamisesta on määrätty tarkoin, ja sen on edistettävä yhteistä hyvää. Venäjän lainsäädäntö ei gayaktivistien mukaan salli, että perustetaan sellainen järjestö, joka pyrkii saamaan aikaan lainsäädännöllisiä muutoksia.

Yhdistys on jo olemassa ei-rekisteröitynä ja se on avannut nettisivut (myös englanniksi)
www.marriageequality.ru

Mainoskatko - Sisältö jatkuu alla
Mainoskatko loppuu

Kommentoi jutun aihetta

Sinun tulee kirjautua sisään voidaksesi aloittaa uuden keskustelun

Ei vielä tunnusta? Liity nyt!