KSML teki  mainehaittaa Jämsälle 

  • Uutinen
  • Yhteiskunta
  • jnsto
  • 1
Kuva KSML:n sivulta lehdessä 30.9.25. Vaikka kyse oli vain kirkkoherran esityksestä, lehden otsikko heijasti varmuutta kirkkoherran linjan toteutumisesta. Kirkkoneuvosto kaatoi aikeen 7-3.

Sanomalehti Keskisuomalainen teki Jämsän seurakunnasta ikäänkuin esimerkin lisääntyvästä vanhoillisuudesta  nostamalla uutiseksi aikeen kieltää samasukupuoliset vihkimiset kirkossa.

"Jämsä on Lapuan hiippakunnassa ensimmäinen seurakunta, jossa on aikomus kieltää samasukupuolisten parien vihkimiset kirkossa", uutisoi KSML 30.9.  Sitten 2.10 aihe  nousi jo lehden pääkirjoitukseen. Sen kärkikappaleessa todettiin Jämsässä "aiottavan linjata toisin kuin monissa muissa alueen seurakunnissa". 

Uutisesta  ja pääkirjoituksesta kyllä ilmeni tarkemmalla lukemisella kyseessä olevan paikallisen kirkkoherran esitys, mutta otsikoinnista ja yleistävän passiivimuodon  (Jämsässä on..) käytöstä lehden lukijalle välittyi kuva todennäköisestä päätöksestä. Vaikutelmaksi monille varmasti jäi, että lehti tiesi jo ennalta kertoa, mitä oli tulossa. Pääkirjoituksessa Jämsän kanta oli ikäänkuin todistusaineistoa siitä, että eivät kaikki seurakunnat ole suinkaan samaa mieltä. 

Keskiviikkona 8.10 kokoontunut Jämsän kirkkoneuvosto kuitenkin kaatoi kirkkoherran  esityksen selvin numeroin 7-3.   KSML teki päätöksestä kolmen palstan uutisen sisäsivuille.  Uutinen Jämsän aikomuksesta oli ollut painetussa lehdessä  viidellä palstalla, sisäsivulla sekin.

Mainoskatko - Sisältö jatkuu alla
Mainoskatko loppuu

Lehden pääkirjoituksen 2.10 pääteema oli suositus, että konservatiiviset herätysliikkeet pysyisivät evl-kirkon piirissä.  Lehti arveli kirkon jäsenmäärän näin paremmin säilyvän, esimerkkinä amerikkalaiset liberaalikirkot, jotka ovat lehden mukaan kutistuneet.  Perusteena  toiseen suuntaan olisi voinut olla  Ruotsin kirkko: Siellä vanhoilliset ryhmät ovat kirkon ulkopuolella eikä kirkko ole joutunut Suomen tapaan julkiseen hankaukseen yleisen mielipiteen kanssa.  Ruotsin  syyskuun 2025 kirkkovaalien äänestysvilkkauskin nousi 20 prosenttiin, kun Suomessa viimeksi 13.

On hyvin epätodennäköistä, että  maakunnan asiat hyvin tunteva KSML olisi ollut täysin tietämätön Jämsän kirkkoneuvoston mielipidejakautumasta.  Pääkirjoituksissaan KSML on vuosien mittaan ollut usein vanhoillisella  kannalla.  Nyt  arvopohjainen  ennakointi  ulottui myös  lehden uutispuolelle.  Tietenkin aiheesta innostunut toimittaja on voinut noudattaa sääntöä "lopettaa tarkistukset ajoissa, ettei juttu pala."  

Uutislavaste eli vain viikon, mutta lopputulos sai vähemmän näkyvyyttä kuin ennakointi.   Jämsälle  ja jämsäläisille   KSML:n  menettelystä tuli lähinnä aiheetonta mainehaittaa ikävien uutisten jatkoksi:  Kaipolan paperitehtaan sulkemisen jälkeen kaupunki on ollut uutisissa mm yhtenä sairaalapäivystyksen menettäjänä.  Joku on voinut  jopa muistaa Jämsän vuoden 1918 häviäjien poikkeuksellisen armottomasta kohtelusta ja miettiä, että vieläkös siellä niin jyrkkiä ovat. 

1 kommenttia

Tuossa artikkelissa mainittu "Ruotsissa vanhoilliset ryhmät ovat kirkon ulkopuolella eikä kirkko ole joutunut Suomen tapaan julkiseen hankaukseen yleisen mielipiteen kanssa" ei ihan pidä paikkaansa. Vaikka Ruotsissa herätyskristilliset ryhmät ovatkin pitkälti kirkon ulkopuolella, on kirkon sisällä myös vanhoillisesti ja erityisesti homovastaisesti ajattelevia. Ruotsissa oli ennen vaaleja erittäin voimakasta some-vaikuttamista, jotta kirkon jäsenet, varsinkin liberaalisti ajattelevat, raahautuvat vaaliuurnille, sillä konservatiivisesti ajattelevat pyrkivät saamaan lisäpaikkoja ja kääntämään kirkon kehitystä taaksepäin tai ainakin pysäyttämään homojen kannalta positiivinen kehitys. Onneksi äänestäjien aktivointi onnistui ja nyt saavutettu vaalitulos tarkoittaa, että Ruotsin kirkko jatkaa sateenkaarimessujen pitämistä, osallistuu Pride-tapahtumaan ja että niiden määrä, jotka uskovat, että uusien pappien tulisi vihkiä kaikki parit, kasvaa.
https://www.qx.se/samhalle/sverige/15366455/fortsatt-regnbagsinkluderande-kyrka-efter-helgens-val/