Iranissa 20-vuotiaan homomiehen epäillään joutuneen sukulaistensa kidnappaamaksi ja murhaamaksi toukokuun alussa.
Iranilaisen 6Rang-järjestön kertomasta tiedosta uutisoivat esimerkiksi BBC, Newsweek ja ABC News.
Tapausta pidetään ns. kunniamurhana. Surmattu Alireza "Ali" Fazeli Monfared oli saanut ilmoituksen vapautuksen pakollisesta kahden vuoden asepalveluksesta homoseksuaalisuutensa vuoksi. Kirje oli tullut Monfaredin sukulaismiesten tietoon. Surmatyön tekijöiksi epäillään Monfaredin velipuolta ja kahta serkkua.
Teko tapahtui lähellä Ahvazin kaupunkia.
RIP Alireza Fazeli Monfared 💔
— Gissou Nia | گیسو نیا (@GissouNia) 8. toukokuuta 2021
Brutally killed and disposed of by his family because of his sexuality.
Cultural attitudes in society towards homosexuality are a literal life or death problem. What compounds the problem is when the laws of a state do not provide any protection. pic.twitter.com/rycx8WdELm
Iranissa homoseksuaaliset suhteet on kielletty kuolemanrangaistuksen uhalla. Asenteet homoseksuaalisuutta kohtaan ovat laajasti kielteiset, ja perhepiirissä saatetaan ajatella, että perheenjäsenen homoseksuaalisuus loukkaa perheen tai suvun kunniaa.